بررسی اهمیت و اصول طراحي بسته بندي محصولات كامپيوتري

مطالب دیگر:
نمونه پرسشنامه آزمون قضاوت اخلاقی (MJT)نمونه پرسشنامه عوامل موثر بر بیمه عمرنمونه پرسشنامه انگیزش شغل از دیدگاه کارکنان هاکمن و اولدهامدانلود تحقیق: زنان و مشاركت اجتماعي و كارآفرينيجزوه آموزشی شیرهای کنترلجزوه آموزشی روش های مطالعه بریده های حفاری در سر چاهعنوان درس پژوهی چهارم ابتدایی درس ورزش و تربیت بدنی عنوان درس پژوهی ریاضی پایه اول ابتدایی مقایسه ی اعدادعنوان درس پژوهی علوم سوم ابتدایی مهره داران عنوان درس پژوهی آموزش قران درس حروف والی عنوان درس پژوهی هدیه های آسمانی سال دوم دبستان درس افطار شیرین نمونه پرسشنامه نگرش کارکنان نسبت به افزایش بهره وریپاورپوینت آپنه شیرخوارگینمونه پرسشنامه کیفیت آموزش استادنمونه پرسشنامه سنجش میزان محبوبیت معلمان در بین دانش آموزاندانلود تحقیق: کارآفرینی از دیدگاه اسلامنمونه پرسشنامه سنجش میزان شادی دانش آموزان دوره راهنماییآموزش وبلاگ نویسی بسیار حرفه اینمونه پرسشنامه مهارت های مذاکرهنمونه پرسشنامه مهارت های مدیران موثر
بررسی اهمیت و اصول طراحي بسته بندي محصولات كامپيوتري|30018166|loy
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان بررسی اهمیت و اصول طراحي بسته بندي محصولات كامپيوتري را مشاهده می نمایید.

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 76

در روزگاران نخستين ، غذا به محض پيدا شدن مصرف مي شد . خانواده ها و روستاها خودكفا بودند . آن ها هر چه را احتياج داشتند مي ساختند يا به دست ميآوردند . مانند وسايلي كه از تراشيدن چوب ، علف هاي بافته شده و اندام حيوانات بدست مي آمدند . پارچه هاي بدست آمده از پوست حيوانات به عنوان لباس و پوشاك انسان هاي نخستين استفاده مي شدند . الياف با تاب دادن يا بافتن تبديل به نمو شدند . اين پارچه ها به صورت پوشش هايي براي محصولات يا به صورت كيف در آمدند . از طريق بافتن ، علف ها و گياهان به صورت سبدهايي براي ذخيره مازاد غذا ساخته شدند . به شيوه مقداري از غذا را مي شد براي بعد ذخيره كرد و زمان كمتري را براي جستجو و جمع آوري غذا صرف كرد . با كشف سنگ هاي معدن ، مواد مركب ، آهن و سفالينه ها ساخته شدند و اشكال ديگري از بسته بندي را بوجود آوردند : در ادامه مروري مختصر از مهمترين پيشرفت ها در زمينه بندي ارايه مي شود .

كاغذ و محصولات كاغذي : كاغذ احتمالاً قديمي ترين شكل آنچه كه امروز « بسته بندي قابل انعطاف » ناميده ميشود ، است . چيني ها در نخستين يا دومين قرن پيش از ميلاد ، صفحات ورقه شده چوب تنه درخت را تبديل به محصولي براي بسته بندي غذا مي كردند . در طول 1500 سال بعد از آن تكنيك كاغذ سازي پيشرفت كرد و تا خاور ميانه ، اروپا و سرانجام به سال 1310 ميلادي در انگلستان گسترش يافت . دست آخر ، اين تكنيك در سال 1690 به Germantown در ايلات پنسيلوانياي امريكا رسيد . اما كاغذهاي اوليه قدري با كاغذهاي امروزي تفاوت داشتند . كاغذهاي نخستين از فيبرهاي بزرگ و سپس از كتان ساخته مي شدند تا اينكه در سال 1867 كاغذ با خمير كاغذ سازي ساخته شد . با اينكه بسته بندي هاي تجاري كاغذ ، نخست در بيستول انگلستان در سال 1844 ساخته شدند . فرانسيس ول Francis Wolle ماشين پاكت سازي را در سال 1852 در ايالات متحده اختراع كرد . پيشرفت هاي ديگر از سال 1870 تا 1880 شاملتوليد بسته هاي كاغذي چسبيده و نمونه هاي جادارتر و محكم تر بود . در سال 1905 ماشيني براي توليد انبوه بسته هاي كاغذي اختراع شد . با پيشرفت هاي بسته كاغذي چسبيده ، بسته هاي گرانتر كتاني نيز وارد بازار شدند و در سال 1925 يك بسته كاغذي چند جداره براي تامين فضاي بيشتر بوجود آمد . اولين مقواي تجاري در انگلستان به سال 1817 توليد شد . بيشتر از دويست سال بعد از اختراع مقوا توسط چيني ها ، كاغذ چين دار در سال 1850 تا 1860 ظاهر شد . كار تنهاي روكش شده با كاغذ چين دار در حدود سال 1900 جايگزين صندوقچه ها و بسته هاي چوبي ، دست ساز در تجارت و حمل و نقل شدند . مانند بسياري اختراعات ديگر ، توليد كارتن نيز يك حادثه بود . روبرت گاير (Robert Gair) يك پاكت ساز در بروكلين بود . وقتي كه او در حال توليد نوعي بسته تجاري بود ، خط كش فلزي كه وظيفه تاكردن پاكت ها را به عهده داشت ،جابجا شد و پاكت را بريد . «گاير » نتيجه گرفت كه بريدن و تاكردن كاغذ داراي فوايدي است . اين حادثه در دهه 1870 اتفاق افتاد و اولين كارتن دست ساز كه امروزه به آن « بسته بندي نيمه انعطاف پذير » مي گويند ، بوجود آمد . توسعه استفاده از غلات خرد شده ، توليد و استفاده از كارتن ها را افزايش داد . برادران Kellogg اولين كساني بودند كه از كارتن هاي غله استفاده كردند . بعدها اين طرح به توليد انبوه رسيد و وارد بازار شد . امروزه براي حفاظت از غلات و ديگر محصولات داخل كارتن ها اسم كارخانه و ديگر مشخصات حك شده و از پوشش هاي پلاستيكي استفاده مي شود . كاغذ و بسته بندي با آن تا قرن بيستم محبوبيت خود را حفظ كرد . سپس با آمدن پلاستيك به عنوان فاكتور مهم در بسته بندي (اواخر دهه 1970 تا اوايل دهه 1980) استفاده از كاغذ و مشتقات آن محو و كم رنگ شد . اخيرا اين رويه به خاطر مسووليت طراحان در قبال محيط زيست متوقف شده است .

تقريبا هر چه امروزه خريداري مي‌كنيم در انواع بسته‌بندي‌ها به ما فروخته مي‌شود . بسته‌هاي كاغذي، مقوايي، پلاستيكي و شيشه‌اي و ... براي نخستين بار كاغذ‌سازان آلماني بودند كه در سال 1550 از كاغذهاي نامرغوب براي بسته‌بندي كاغذهاي مرغوبي كه توليد مي‌كردند استفاده مي‌شد. آنها بر روي اين كاغذهاي نامرغوب كه دور كاغذهاي مرغوب مي‌پيچيدند نوعي آرم هم به چاپ مي‌رساندند و در همين دوران بود كه برچسب منقوش هم روانه بازار شد.

بسته‌بندي قدمتي به بلندي طول تاريخ بشريت دارد اما امروزه اكثر محققان كه پايه‌گذاري صنعت بسته‌بندي را به سال 1804 ميلادي باز مي‌گردانند زماني كه «آپرت فرانسوي» توانست هنر نگهداري موادغذايي در شيشه را ابداع كند و از آن زمان ما شاهد شكوفايي روزافزون اين صنعت هستيم.

چند تعريف واژه بسته‌بندي:

«بسته بندي شناسنامه كالاست» . بسته‌بندي در لغت بمعناي عمل بستن چيزي، بستن چيزهايي در جعبه يا قوطي يا لفافه به كار مي‌رود .

در استاندارد بريتانيا واژه بسته‌بندي به عنوان هنر يا عمليات مورد استفاده در آماده‌سازي كالا، حمل و نگهداري و يا تحويل به مشتري تعريف شده است.

بسته‌بندي عاملي است كه مقدار شخصي از يك كالا را در بر مي‌گيرد. يك بسته نشان‌دهنده خصوصيات و ويژگيهاي كالاي درون خود مي‌باشد كه عبارتند از معرفي نام، خواص فيزيكي، شيميايي و ذكر تاريخ، قيمت و طريقه و نگهداري و محافظت آن كالا تا زماني كه به دست مصرف‌كننده برسد .

يك بسته‌بندي مطلوب مي‌تواند موجب محافظت از كالا در مقابل فشار ضربه و لرزشهاي احتمالي و نيز كمك در حمل و نقل و انبارداري و توزيع كالا تا رسيدن به دست مصرف‌كننده شود.

فن‌آوري و هنر ساخت لفاف و جعبه و ... به منظور حمل و نقل و نگهداري و يا فروش محصولات را مي‌توان به گونه‌اي تعريف بسته‌بندي دانست.

انواع بسته‌بندي:

در سال‌هاي گذشته طرح هر بسته طوري مي‌آمد كه سالهاي سال فرآورده‌هايي را معرفي‌ مي‌كرد زيرا بيم آن مي‌رفت كه شكل و فرم بسته جديد باعث كم‌شدن خريدار بشود ولي با تجربه دريافته‌اند كه مردمان فعلي آمادگي پذيرفتن هرگونه شكل بسته‌بندي را دارند و بسته‌هايي با شكل و نقش ساده عرضه مي‌شود و طرفداران بيشتري پيدا مي‌كنند.

بسته‌بندي مقوايي:

(قوطي‌هاي تاشده) مرتباً رو به افزايش است براي اينكه اين بسته‌ها سطوح قابليت تاخوردن را دارند و سبك و ارزان قيمت هم بدست مي‌آورند.

بسته‌هاي مقوايي و كاغذهايي با طرح‌ها و رنگ‌هاي مختلف يكي از عوامل جلب مشتري و بالارفتن فروش و توليد بيشتر كارخانجات هستند.

كاغذ مقوايي مورد مصرف در جعبه‌ها (كارتن) بر حسب سايز جعبه و يا اغلب وزن شيء كه در آن جا مي‌شود مشخص مي‌كنند.

كاغذهاي مورد مصرف در بسته‌بندي:

به طور كلي براي تهيه كاغذ و مقوا از منابع سه‌گانه زير استفاده مي‌شود:

1ـ چوب و ساقه گياهان

2ـ كاغذهاي باطله

3ـ انواع الياف مصنوعي و طبيعي

چند نوع كاغذ اصلي مورد مصرف در بسته‌بندي: